Hokej CHL: Szwedzka lekcja hokeja [foto] Hokej

Hokej CHL: Szwedzka lekcja hokeja [foto]

W drugim ze spotkań Hokejowej Ligi Mistrzów grupy C, hokeiści GKS-u Tychy przed własną publicznością przegrali ze szwedzkim AIK Skelleftea 1:8.

„Wynik widać. To był szybki mecz w wykonaniu drużyny przeciwnika, szybki w jeździe, szybki w podaniach, szybki w pomysłach. Oni byli dzisiaj w każdym elemencie gry po prostu szybsi i mądrzejsi od nas. To była dla nas szkoła hokeja. To był fantastyczny hokej, taka drużyna jak Skelleftea w KHL nie byłaby na ostatnich pozycjach ani nawet na tych środkowych” – podsumował spotkanie Andrej Gusow.

Na pytanie kogo by wyróżnił w dzisiejszym spotkaniu trener GKS-u Tychy odpowiedział: „całą drużynę Skelleftea”.

„Zrobimy analizę, porozmawiamy, pokażemy chłopakom wideo. Przygotowujemy się dalej, zadaniem jest dojść do siebie, już za parę dni jedziemy do Szwecji i Finlandii” – zakończył swoją wypowiedź Gusow.

Początek spotkania zdecydowanie należał do Szwedów, którzy od pierwszych sekund narzucili wysokie tempo gry. Drużyna Skelleftea nie zdołała co prawda wykorzystać liczebnej przewagi z 2 minuty (kara Murraya), parę minut później krążek zatańczył na linii bramkowej (po analizie zapisu wideo tej sytuacji z 5 minuty sędziowie podtrzymali pierwotną decyzję, że gola nie było) ale niedługo potem Szwedzi dopięli swego, a strzelcem premierowej bramki został Jimmie Ericsson. Kolejny raz John Murray był zmuszony wyciągać gumę z własnej siatki w 12 minucie (gol Partika Noren), po kolejnych dwóch minutach tyski bramkarz popełnił duży błąd nie nakrywając gumy w polu bramkowym i pozwalając by Oscar Moller po prostu popchnął krążek wprost do bramki.

Kiedy na czwartą bramkę dla AIK dość szybko odpowiedział Alexander Szczechura, wydawało się że tyszanie coś jeszcze w tym meczu ugrają, szczególnie że za nieco ponad minutę Tychy miały okazję po raz pierwszy w tym spotkaniu zagrać w liczebnej przewadze. Niestety, Szwedzi do czterech wcześniejszych trafień dołożyli gola zdobytego w osłabieniu (bramka po kontrze Edwina Hedberga) a następnie kolejne dwie bramki, na drugą przerwę ekipa Andreja Gusowa schodziła więc przegrywając 1:7.

W ostatniej odsłonie swoją szansę dostał Kamil Lewartowski, który stanął między słupkami tyskiej bramki zastępując Johna Murraya. Debiut w Hokejowej Lidze Mistrzów młody wychowanek MOSM Tychy może zaliczyć do udanych. 20-letni golkiper wpuścił tylko jedna bramkę (gol Emila Djuse z 50 minuty) a za kilka udanych interwencji doczekał się braw od tyskiej publiki.

Co sam zawodnik powiedział o swoim występie: „Wszedłem w najgorszym dla bramkarza momencie, bo już w zasadzie było po wszystkim (GKS przegrywał już 1:7 – przyp. red.). Miałem tylko dokończyć robotę, jak najlepiej wypaść. Myślę, że trenerzy są ze mnie zadowoleni, przez te 20 minut zrobiłem swoje, nie było źle, ja jestem zadowolony”.

Jak dwie pierwsze tercje wyglądały z perspektywy ławki: „Z perspektywy boksu wyglądało to tak, że dużo błędów popełniliśmy, niestety to nie był nasz dzień, nie ma tego co porównywać do piątkowego spotkania z Helsinkami, gdzie zagraliśmy supermecz. Dzisiaj nam nie wyszło, dużo błędów się pojawiło, Szwedzi to wykorzystali i jest jak jest”.

GKS Tychy – Skelleftea AIK 1:8 (0:3, 1:4, 0:1)

Kary: 12 min. – 12 min.
GKS Tychy: Murray (2) (od 40:01 Lewartowski); Ciura – Pociecha, Witecki (2) – Galant – Kogut; Górny – Bryk, Mikhnov – Komorski – Klimenko (2); Horzelski – Kotlorz, Szczechura (2) – Cichy (4) – Sykora; Kalinowski – Jeziorski, Bagiński – Rzeszutko – Gościński.
Skelleftea AIK: Lindvall; Noren (2+2) – Pudas, J. Ericsson – Olimb (2) – Aaltonen; Djuse – Granberg, Andersson – Berggren (2) – Holloway; Lindgren – Berglund, Moller – L. Lindstrom – J. Lindstrom; Stenvall, Hedberg (2) – Wingerli (2) – A. Eriksson.

HOKEJOWA LIGA MISTRZÓW (CHL) 2018/2019

W fazie grupowej drużyny zagrają ze sobą po dwa spotkania – w domu i na wyjeździe. Do kolejnego etapu rozgrywek awansują po dwa najlepsze zespoły z każdej grupy (8 grup po 4 drużyny). Faza play-off Hokejowej Ligi Mistrzów rozpocznie się 6 listopada. Zwycięzcę w każdej fazie wyłoni dwumecz. Finał zaplanowano na 5 lutego 2019, o wygranej zdecyduje tylko jedno spotkanie.