Hokej play-off: GKS Tychy w finale Polskiej Hokej Ligi [foto] Hokej

Hokej play-off: GKS Tychy w finale Polskiej Hokej Ligi [foto]

Hokeiści GKS-u Tychy awansowali do finału PHL, po raz czwarty pokonując zespół TatrySki Podhale Nowy Targ. Siódme decydujące spotkanie zakończyło się wynikiem 7:1, ekipa Andreja Gusowa była w tym spotkaniu bezsprzecznie lepszą drużyną i zasłużenie powalczy o tytuł Mistrza Polski.

„Seria była niesamowita, siedem meczów, dużo emocji. W play-offach jest tak, że dostajesz to na co zasługujesz. Tym razem to Tychy zasługiwały na awans do finału. W sporcie jest tak, że raz wygrywasz raz przegrywasz, dzisiaj Tychy wygrały i awansowały” – powiedział po meczu trener Podhala, Tomek Valtonen.

Pierwsze z finałowych spotkań odbędzie się w najbliższy wtorek (2 kwietnia, godz. 18:00) w Tychach. Rywalem Tychów będzie zespół Comarch Cracovii. O brązowe medale zagrają Tauron KH GKS Katowice i TatrySki Podhale Nowy Targ.

W meczu nr 7 – decydującym o awansie do finału PHL – przelewek nie było. Nie minęła minuta spotkania a już obie drużyny miały strzeleckie sytuacje. Skuteczniejsi byli tyszanie, którzy po czterech minutach prowadzili 2:0. Pierwszego gola zdobył najsprytniejszy pod bramką Podhala Aleksander Szczechura, drugiego Alexei Yafimenka. Po trafieniu Białorusina, trener gości zdecydował o wzięciu czasu, dodatkowa motywacja pomogła nowotarżanom, którzy dość szybko otrząsnęli się. W 15 minucie to jednak znów trójkolorowi pokazali na co ich stać, pokonując „Wiedźmina” po raz trzeci (gol Tomasa Sykory).

W drugiej tercji gra wyrównała się. Hokejowe szachy trwały aż do 30 minuty, kiedy krążek w tercji neutralnej zgubił Krystian Dziubiński. Błąd doświadczonego nowatarskiego środkowego drogo kosztował Szarotki. Filip Komorski uruchomił Yafimienkę, który z bliska uderzył po lodzie podwyższając na 4:0. W 34 minucie goście po raz pierwszy w tym spotkaniu zagrali w przewadze, niestety niektórzy zawodnicy Podhala nie wytrzymali presji. Krzysztof Zapała, już po odgwizdaniu spalonego, dopuścił się faulu na tyskim bramkarzu, za co odesłany został do boksu kar z 2 minutową karą. John Murray po tym jak został przewrócony długo nie podnosił się z lodu, na szczęście dla Tychów szybko doszedł do siebie. Niedługo po wyrównaniu sił na lodzie, Patryk Kogut dobijając strzał Sykory podwyższył prowadzenie GKS-u na 5:0.

Ostatnią część gry tyszanie zaczęli zbyt spokojnie, za co szybko zostali skarceni. Krążek do tyskiej siatki – nad leżącym Murrayem – skierował Joonas Sammalmaa. W połowie tercji trener gości Tomek Valtonen postawił wszystko na jedną kartę. Po przerwie technicznej na czyszczenie lodu, Odrobny nie wrócił już między słupki, co szybko wykorzystali gospodarze strzelając bramkę na 6:1 (gol Andreja Mikhnova). Wynik spotkania w podbramkowym zamieszaniu ustalił Gleb Klimenko.

GKS Tychy – TatrySki Podhale Nowy Targ 7:1 (3:0, 2:0, 1:2)

Kary: 2 min – 4 min (0:0, 2:2, 0:2)
GKS Tychy: Murray; Pociecha (2) – Ciura, Witecki – Cichy – Szczechura; Górny – Bryk, Jeziorski – Rzeszutko – Gościński; Kolarz – Bizacki, Klimenko – Komorski – Yafimenka; Kotlorz – Galant, Sykora – Kogut – Mikhnov. Trener: Andrei Gusow.
TatrySki Podhale Nowy Targ: Odrobny (do 50:15 i od 51:17); Jaśkiewicz – Kolusz, Worwa – Dziubiński – Różański; Wajda – Tolvanen, Sammalmaa – Zapała (2) – M. Michalski; Hovinen – Suominen, Wielkiewicz (2) – Neupauer – Guzik; R. Mrugała – Dutka, Moisio – D. Kapica – Siuty. Trener: Tomek Valtonen.

Terminarz 2 rundy play-off
GKS Tychy – TatrySki Podhale Nowy Targ – stan rywalizacji 4-3

12.03.2019 (wtorek, godz. 20:00) GKS Tychy – TatrySki Podhale Nowy Targ 4:1 (0:0, 2:1, 2:0)
15.03.2019 (piatek, godz. 20:00) TatrySki Podhale Nowy Targ – GKS Tychy 2:1 (0:0, 0:0, 1:1, d. 1:0)
18.03.2019 (poniedziałek, godz. 18:00) GKS Tychy – TatrySki Podhale Nowy Targ 3:2 d. (1:1, 1:1, 0:0, d. 1:0)
21.03.2019 (czwartek, godz. 18:00) TatrySki Podhale Nowy Targ – GKS Tychy 5:2 (3:0, 1:1, 1:1)
24.03.2019 (niedziela, godz. 17:00) GKS Tychy – TatrySki Podhale Nowy Targ 3:4 d. (2:0, 1:1, 0:2, d. 0:1)
27.03.2019 (środa, godz. 20:00) TatrySki Podhale Nowy Targ – GKS Tychy 1:2 d. (0:0, 1:1, 0:0, d. 0:0, 0:0, 0:0, 0:1)
30.03.2019 (sobota, godz. 15:15) GKS Tychy – TatrySki Podhale Nowy Targ 7:1 (3:0, 2:0, 1:2)

Więcej zdjęć w galerii: Hokej play-off: GKS Tychy – TatrySki Podhale Nowy Targ (2019.03.30) [galeria]