Hokej play-off: Pierwsza ćwierćfinałowa bitwa zakończona zwycięstwem GKS-u Tychy [foto]Sport

Zwycięstwem GKS-u w rozmiarze 5:0 zakończyło się pierwsze z ćwierćfinałowych spotkań PHL pomiędzy GKS-em Tychy a Automatyką Gdańsk. Rywalizacja toczy się do czterech wygranych, kolejne spotkanie rozegrane zostanie we wtorek w Gdańsku.

Bramki zdobyli: Michael Cichy, Bartłomiej Pociecha, Alex Szczechura, Alexei Yafimenka oraz Mateusz Gościński.

Szybkie otwarcie
Wynik spotkania zaledwie w 32 sekundzie meczu otworzył Michael Cichy, zawodnik którego gol został wybrany najlepszym trafieniem w Hokejowej Lidze Mistrzów obecnego sezonu. Tyszanie mogli podwyższyć prowadzenie podczas gry w liczebnej przewadze, kiedy za spowodowanie upadku przeciwnika na ławkę kar odesłany został Konstantin Tesliukevich (8 min). Podczas tych dwóch minut gry w powerplay, tyscy kibice dwukrotnie „wyrazili swój podziw” ale bramek z tego nie było. Już w indywidualnej akcji z 13 minuty, Evana Cowleya mógł pokonać Mateusz Gościński, który po tym jak wymanewrował Krasovskiego i Rozhkova, stanął oko w oko z amerykańskim bramkarzem Automatyki.

Wykluczenia i ożywienie na tafli
Po pierwszej ospałej tercji, w której było więcej „rąbanki” niż gry, na początku drugiej odsłony dzięki nałożonym karom najpierw na Tychy potem na Gdańsk na tafli ożywiło się. W połowie tercji GKS po raz trzeci miał okazję zagrać w 5 przeciwko 4 i mimo że nie obyło się bez błędów (kontra Automatyki w 30 min) to był to z dotychczasowych najlepiej wykorzystany okres gry w przewadze. Po wyrównaniu sił na lodzie, gdańszczanie stracili czujność a na 2:0 podwyższył Bartłomiej Pociecha. Kilka minut później strzałem z dystansu w środek okienka na 3:0 podwyższył Alex Szczechura.

(W końcu) doping na trybunach
W trzeciej odsłonie ożywiło się również na trybunach. Przyjezdni próbowali zmienić wynik, formę Johna Murraya sprawdzali m.in. Tomasz Pastryk (42 min) czy Vladislav Yelakov (47). Tyszanie konsekwentnie przesuwali grę do tercji obronnej Gdańska, po jednym z takich wjazdów w strefę zespołu gości, do bramki Automatyki podwyższając na 4:0 trafił Alexei Yafimenka. W 53 minucie na pozycję wyszedł Radosław Galant, w oddaniu strzału skutecznie przeszkodził mu Matej Cunik, tyski środkowy zdążył jednak wycofać krążek przed bramkę, a tam z podania skorzystał Gościński podwyższając na 5:0.

GKS Tychy – MH Automatyka Gdańsk 5:0 (1:0, 2:0, 2:0)

1:0 (00:32) Cichy – Sykora – Szczechura
2:0 (31:16) Pociecha – Galant
3:0 (37:16) Szczechura – Cichy – Górny
4:0 (49:06) Yafimenka – Bagiński
5:0 (52:14) Gościński – Galant – Witecki

Kary: 6 min – 10 min
GKS Tychy: Murray (2); Pociecha – Ciura, Sykora – Cichy (2) – Szczechura; Górny – Bryk, Klimenko – Rzeszutko – Bagiński; Kotlorz – Novajovsky, Yafimenka – Komorski (2) – Mikhnov; Kolarz – Kogut, Gościński – Galant – Witecki. Trener: Andrei Gusow.
MH Automatyka Gdańsk: Cowley; Cunik – Maly, Steber – Polodna (2) – Vitek; Tesliukevich (4) – Krasovsky, Yelakov – Rozhkov – Golovin; Pastryk – Lehmann, Danieluk (2) – Rompkowski – Marzec; Leśniak, Stasiewicz – Pesta (2) – Smal. Trener: Marek Ziętara.

Terminarz 1 rundy play-off
GKS Tychy – MH Automatyka Gdańsk – stan rywalizacji 1-0

16.02.2019 (sobota, godz. 17:00) GKS Tychy – MH Automatyka Gdańsk 5:0 (1:0, 2:0, 2:0)
19.02.2019 (wtorek, godz. 18:30) MH Automatyka Gdańsk – GKS Tychy
22.02.2019 (piątek, godz. 18:00) GKS Tychy – MH Automatyka Gdańsk
25.02.2019 (poniedziałek, godz. 18:30) MH Automatyka Gdańsk – GKS Tychy