Hokej play-off: Tyszanie półfinały zaczęli od zwycięstwa [foto] Hokej

Hokej play-off: Tyszanie półfinały zaczęli od zwycięstwa [foto]

W pierwszym z serii półfinałowych spotkań, GKS Tychy na własnym lodzie pokonał TatrySki Podhale Nowy Targ. Bramki padły dopiero w drugiej tercji (strzelcami byli kolejno Filip Komorski, Tomas Sykora i Joonas Sammalmaa) a wynik 2:1 z tej odsłony utrzymywał się aż do 58 minuty, kiedy tyszanie po golu Michaela Cichego podwyższyli prowadzenie na 3:1, zapewniając sobie bardzo pożądany spokój w końcówce spotkania. Wynik meczu na 4:1 strzałem do pustej bramki ustalił Alexei Yafimenka.

W premierowej odsłonie nie brakowało spięć między zawodnikami. Przykładem może być 9 minuta, kiedy dwójkowa kontra Sykora – Komorski zakończyła się przepychankami pod bramką Podhala. Sędziowie nie zdecydowali się wtedy ukarać żadnego z zawodników, ale już w 15 minucie za kolejną szarpaninę arbitrzy odesłali na ławkę kar: Klimenko i Yeronau z GKS-u oraz Moisio i Suominen z Podhala. Iskrzyło już do końca tercji a nawet po gwizdku. Faul Kapicy na Kolarzu (19 min) był chyba inspiracją dla innych zawodników drużyny gości, bo „opędzać” się musieli Jeziorski oraz Witecki, do którego jakieś zastrzeżenia miał Hovinen. Zanim drużyny zjechały do szatni sędziowie przywołali do siebie kapitanów obu zespołów, przypominając im zapewne obowiązujący karomierz.

Za faulowanie zawodnicy Podhala zostali w końcu skarceni przez trójkolorowych. Przy odroczonej karze (faul Hovinena), tyszanie grający w sześciu zdołali pokonać Odrobnego. Autorem premierowej bramki był Filip Komorski. Kiedy tyszanie sami grali w osłabieniu (kara Gościńskiego) bardzo ładnym trafieniem w sytuacji sam na sam popisał się Tomas Sykora, na które goście odpowiedzieli golem Joonasa Sammalmaa.

Chociaż po bramce Fina Tychy trzykrotnie zagrały w przewadze, to wynik na styku 2:1 utrzymywał się aż do 58 minuty. Żadnemu z podopiecznych Andreja Gusowa nie udało się również wykorzystać okazji, kiedy Odrobny parokrotnie pozostawił odsłoniętą bramkę i droga do nowotarskiej bramki stała otworem. Dopiero w końcówce meczu gospodarze podwyższyli prowadzenie, kiedy grając przy bandzie krążek we własnej tercji dał sobie odebrać zawodnik Szarotek – Jaśkiewicz. Gol Michaela Cichego znacznie przybliżył tyszan do zwycięstwa i zapewnił GKS-owi spokój. Wynik meczu na 4:1 strzałem do pustej bramki ustalił Alexei Yafimenka.

GKS Tychy – TatrySki Podhale Nowy Targ 4:1 (0:0, 2:1, 2:0)

1:0 (25:02) Komorski – Cichy 6/5
2:0 (26:34) Sykora 4/5
2:1 (27:33) Sammalmaa – Zapała – Kolusz 5/4
3:1 (57:32) Cichy – Szczechura – Klimenko
4:1 (59:57) Yafimenka – Rzeszutko 5/6 (do pustej)

Kary: 10 min – 18 min
GKS Tychy: Murray; Kotlorz – Ciura, Sykora – Komorski – Mikhnov; Górny – Bryk, Yafimenka – Rzeszutko – Bagiński; Yeronau (2) – Pociecha, Klimenko (4) – Cichy – Szczechura; Kolarz – Gościński (2), Jeziorski – Galant – Witecki (2).
TatrySki Podhale Nowy Targ: Odrobny (do 57:45 i od 59:57); Jaśkiewicz – Kolusz, Dziubiński (2) – Koski – Różański; Tolvanen – Suominen (4), Sammalmaa – Zapała – M. Michalski; Mrugała (2) – Hovinen, Moisio (6) – Naupauer – Guzik; Moksunen – Wajda, Siuty – D. Kapica (4) – Worwa.

Terminarz 2 rundy play-off
GKS Tychy – TatrySki Podhale Nowy Targ – stan rywalizacji 1-0

12.03.2019 (wtorek, godz. 20:00) GKS Tychy – TatrySki Podhale Nowy Targ 4:1 (0:0, 2:1, 2:0)
15.03.2019 (piatek, godz. 20:00) TatrySki Podhale Nowy Targ – GKS Tychy