Mistrzostwa Świata Dywizji IB: Na otwarcie Polska pokonuje Estonię [foto] Hokej

Mistrzostwa Świata Dywizji IB: Na otwarcie Polska pokonuje Estonię [foto]

Dzisiaj na tyskim Stadionie Zimowym rozpoczęły się Mistrzostwa Świata Dywizji I grupy B w hokeju na lodzie. W spotkaniu otwierającym mistrzostwa Japonia pokonała Serbię 8:0. Reprezentacja Polski rywalizację o awans zainaugurowała meczem z Estonią. W liczbie oddanych strzałów prowadziła estońska drużyna 36:27 ale to biało-czerwoni okazali się skuteczniejszą ekipą. Ostatecznie Polska pokonała Estonię 3:0 po bramkach Kamila Wałęgi, Pawła Zygmunta i Filipa Komorskiego.

W pierwszych minutach spotkania częściej przy krążku byli Polacy, jednak to Estończycy stworzyli groźniejsze sytuacje pod bramką rywala. Szansą biało-czerwonych na objęcie prowadzenia było wykluczenie nałożone na Andre Linde w 8 minucie, jednak podopieczni Roberta Kalabera przespali ten okres gry. Dopiero po wyrównaniu sił na lodzie, gospodarze zmusili do nieco cięższej pracy stojącego między słupkami Villem-Henrik Koitmaa, a ukoronowaniem tej przewagi był gol Kamila Wałęgi w 13 minucie meczu.

Drugą tercję Polacy rozpoczynali od gry w liczebnym osłabieniu, bowiem w końcówce pierwszej odsłony na ławkę kar za wysoki kij odesłany został Krystian Dziubiński. Biało-czerwoni grę w 4 na 5 przetrwali bez straty bramkowej, a parę minut później role się odwróciły (kara Slessarevski z 24 min). Drugi power play w wykonaniu polskich hokeistów był dużo lepszy niż ten z pierwszej tercji ale i tu Polacy nie ustrzegli się błędów, kiedy z kontrą ruszyli Robert Rooba i Robert Arrak. Mimo błędów, przewaga polskiej reprezentacji była widoczna co zostało potwierdzone golem Pawła Zygmunta.

W ostatniej odsłonie „Orły” kontynuowały grę, czego efektem było trafienie Filipa Komorskiego na 3:0. Bramka przyszła w odpowiednim momencie, bo biało-czerwonym dwa razy pod rząd przyszło bronić się w liczebnym osłabieniu (kary mniejsze kolejno dla Wałęgi za spowodowanie upadku przeciwnika i Zygmunta za trzymanie). W końcówce spotkania, karę za sfaulowanie jadącego na bramkę Roberta Rooba złapał jeszcze John Murray ale Polacy wybronili się z osłabienia. Estończycy do samego końca próbowali zmienić wynik, pokonać polskiego bramkarza próbowali m.in. Arrak i Linde ale Murray zdołał zachować czyste konto.

Polska – Estonia 3:0 (1:0, 2:0, 1:0)
1:0 (12:54) Wałęga
2:0 (29:51) Zygrumnt – Wronka – Paś
3:0 (45:53) Komorski – Wajda – Jeziorski

Kary: 8 min – 4 min (2:2, 0:2, 6:0)
Polska: Murray (2); Ciura – Bryk, Zygmunt (2) – Paś – Wronka; Górny – Kostek, Dziubiński (2) – Łyszczarczyk – Wałęga (2); Wajda – Kruczek, Komorski – Jeziorski – Michalski; Jaśkiewicz, Bukowski – Gościński – Starzyński. Trener: Robert Kalaber.
Estonia: Koitmaa; Slessarevski (2) – Lahesalu, Rooba – Kombe – Arrak; Kulintsev – Ossipov, Vasjonkin – Sibirtsev – Puzakov; Kerna – Novikov, Linde (2) – Parras – Hast; Kookmaa – Appelberg, Jogi K. – Jogi K. K. – Rozinko. Trener: Jussi Tupamaki.

Terminarz Turnieju Mistrzostw Świata w Hokeju na Lodzie Dywizji IB

Stadion Zimowy, Tychy, ul. de Gaulle’a 2

Wtorek, 26 kwietnia
godz. 16:30 Serbia – Japonia 0:8 (0:2, 0:5, 0:1)
godz. 20:00 Polska – Estonia 3:0 (1:0, 2:0, 1:0)

5. Ukraina – – pkt (-:-)

Więcej zdjęć w galerii: Mistrzostwa Świata Dywizji IB: Polska – Estonia (2022.04.26) [galeria]