REKLAMA
Dziesiąta edycja BEST Festiwalu Filmowego Kultura

Dziesiąta edycja BEST Festiwalu Filmowego

REKLAMA

W dniach 9-17 listopada odbędzie się X edycja BEST Festiwalu Filmowego „Kino BESTajemnic”. Będzie to kolejne spotkanie z kinem uznanym przez krytykę. Organizatorzy zaplanowali pięć dni, podczas których pokazane zostanie 10 zróżnicowanych językowo produkcji. W tym roku festiwal gościł będzie w sali koncertowej Mediateki (al. Piłsudskiego 16) .

 

W tegorocznym festiwalu nie zabraknie dramatów poruszających wiele społecznych problemów. Za z najważniejszy z prezentowanych filmów filmów organizatorzy uwarzają „Synonimy” – izraelsko-francuską produkcję, wyróżniającą się swoją świeżością oraz eksperymentowaniem z językiem filmowym, zdobywcę Złotego Niedźwiedzia podczas tegorocznego Międzynarodowego Festiwalu w Berlinie (Berlinale). W repertuarze pojawią się również dwa inne filmy nagrodzone na Berlinialach Srebrym Niedźwiedziem: francusko-belgijski dramat „Dzięki Bogu” oraz włoski dramat „Piranie”. Innym włoskim filmem, który zyskał spore uznanie jest „Dogman” – dramat nagrodzony aż 9-krotnie nagrodą Donatello, oraz dwukrotnie podczas festiwalu w Cannes. „Kafarnaum”, libański dramat, zasługuje na uwagę ze względu na nominację do Oskara za Najlepszy Film Nieanglojęzyczny oraz dwukrotnie zdobytą nagrodę podczas Festiwalu w Cannes. Miłośnicy kina hiszpańskiego będą mieli okazję zobaczyć słynną parę aktorów – Penélope Cruz oraz Javiera Bardema w dramacie „Wszyscy wiedzą”. W repertuarze pojawi się również hiszpańsko-kubańska „Yuli” – ekranizacja bestsellerowej autobiografii Carlosa Acosty, słynnego kubańskiego baletmistrza, z samym autorem w roli głównej. Na festiwalu nie zabraknie również niemieckiego kina: „Milcząca Rewolucja” która została nagrodzona na Festiwalu w Bawarii. Na koniec dwie skandynawskie propozycje: duńsko-szwedzki dramat „Królowa Kier”, a dla miłośników mocnego kina duński triller – „Winni”, będący oficjalnym kandydatem do Oskara w kategorii Najlepszy film nieanglojęzyczny.

Jak na festiwal filmowy przystało, publiczność wybierze zwycięzców w kategoriach: najlepszy film Festiwalu, a także najlepszy aktor i aktorka pierwszoplanowa, najlepszy aktor i aktorka drugoplanowa, najlepsza reżyseria, najlepsza muzyka i najlepsze zdjęcia.

2 projekcje 09.11 (sobota) – seanse 18:00 i 20:15
2 projekcje 10.11 (niedziela) – seanse 17:30 i 19:30
2 projekcje 11.11 (poniedziałek) – seanse 18:00 i 20:15
2 projekcje 15.11 (piątek) – seanse 17:30 i 19:30
2 projekcje 17.11 (niedziela) – seanse 17:30 i 19:30

PRZEDSPRZEDAŻ – BILET na 1 film
15 zł – sprzedaż przez Internet na TICKETMASTER (operator może doliczyć opłatę manipulacyjną 1,50 zł)
Płatność tylko kartą.

15 zł w BEST CJO, Tychy ul.Kopernika 1B
w godzinach 14:00-21:00 od poniedziałku do piątku.
Płatność gotówką, kartą lub przelewem (wydanie biletu po otrzymaniu przelewu).

PRZED SEANSEM
20 zł – sprzedaż w kasie biletowej na 1h przed seansem
Płatność tylko gotówką.

 

Repertuar X BEST Festiwalu Filmowego 2019

PRZEGLĄD GŁÓWNY 09-11.11.2019 (sobota, niedziela, poniedziałek)

DOGMAN – 09.11. (sobota) godz. 18.00

Nagrody: Cannes (Psia Palma dla wszystkich psów, Najlepszy aktor Marcello Fonte), Europejska Akademia Filmowa (Najlepszy europejski aktor roku Marcello Fonte), David di Donatello (Najlepszy film, reżyser, scenografia, dźwięk, zdjęcia, makijaż, montaż i scenariusz oryginalny) BAFTA (Nominacja za najlepszy film nieanglojęzyczny) Orły (Nominacja za najlepszy film europejski).

Włochy
102 min.
język: włoski
polskie napisy

SYNONIMY – 09.11. (sobota) godz. 20.15
Nagrody: Berliniale (Złoty Niedźwiedź za najlepszy film), Maniaki Brothers (Nominacja do Złotej Kamery), Ofir (wygrana za najlepsze zdjęcia, nominacja: najlepszy aktor, najlepszy reżyser i najlepszy montaż).

Izrael, Francja
123 min.
język: francuski
polskie napisy

WINNI – 10.11. (niedziela) godz. 17.30

Nagrody: Sundance (Najlepszy dramat zagraniczny Gustav Möller), MFF w Valladolid (Najlepszy scenariusz i Nagroda Złotych Globów Gustav Möller), MFF w Salonikach (Najlepszy aktor Jakob Cedergren, dla filmu w konkursie międzynarodowym Gustav Möller).

Dania
85 min.
język: duński
polskie napisy

KAFARNAUM – 10.11. (niedziela) godz. 19.30

Nagrody: Cannes (Najlepszy film i Nagroda główna Nadine Labaki), Amanda (Najlepszy kinowy film zagraniczny Nadine Labaki), Nominacja do Oscara (Najlepszy film nieanglojęzyczny), Nominacja do Złotego Globu (Najlepszy film zagraniczny).

Liban
120 min.
język: arabski
polskie napisy

YULI – 11.11. (poniedziałek) godz. 17.30

Nagrody: MFF w San Sebastián (Najlepszy scenariusz Paul Laverty), Nominacja do nagrody Goya (Najlepszy scenariusz adaptowany, najlepsza muzyka oryginalna, najlepsze zdjęcia, najlepszy debiutujący aktor i najlepszy dźwięk).
Hiszpania, Kuba
95 min.
język: hiszpański
polskie napisy

KRÓLOWA KIER – 11.11. (poniedziałek) godz. 19.30

Nagrody: Sundance (Najlepszy dramat zagraniczny May el-Toukhy), OFF KAMERA (Nominacja do Krakowskiej Nagrody Filmowej).
Dania, Szwecja
127 min.
język: szwedzki
polskie napisy

PRZEGLĄD POST SCRIPTUM – 15 -17.11.2019 (piątek, niedziela)

PIRANIE – 15.11. (piątek) godz. 18.00

Nagrody: Berliniale (Srebrny Niedźwiedź za najlepszy scenariusz Claudio Giovannesi, Maurizio Braucci, Roberto Saviano), Europejska Akademia Filmowa (Nominacja za najlepszy europejski film roku wg uniwersytetów (EUFA) Claudio Giovannesi), Maniaki Brothers (wygrana Brązowa Kamera Daniele Cipr?).

Włochy
110 min.
język: włoski
polskie napisy

DZIĘKI BOGU – 15.11. (piątek) godz. 20.15

Nagrody: Berliniale (Srebrny Niedźwiedź za najlepszy film François Ozon, nominacja do Złotego Niedźwiedzia), Nowe Horyzonty (Nominacja za udział w sekcji François Ozon).
Francja
137 min.
język: francuski
polskie napisy

MILCZĄCA REWOLUCJA – 17.11. (niedziela) godz. 17.30

Nagrody: Bawarskie Nagrody Filmowe (Najlepszy młody aktor Jonas Dassler), Niemieckie Nagrody Filmowe (Nominacje za najlepszy film, scenariusz, zdjęcia, kostiumy), Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Monachium (Najlepszy reżyser Lars Kraume).
Niemcy
91 min.
język: niemiecki
polskie napisy

WSZYSCY WIEDZĄ – 17.11. (niedziela) godz. 19.30
Nagrody: Cannes (Nominacja do Złotej Palmy za udział w konkursie głównym Ashgar Farhadi), Goya (Nominacje za najlepszy film, aktorkę, aktora, reżysera, aktora drugoplanowego, scenariusz oryginalny, piosenkę i montaż).
Hiszpania
132 min.
język: hiszpański
polskie napisy

 

WIĘCEJ INFORMACJI O MEDIATECE

Mediateka

Facebook Komentarz

Przeczytaj też