REKLAMA

Ośrodek Wypoczynkowy Paprocany

Paprocany

Ośrodek Wypoczynkowy Paprocany

Tychy, ul. Parkowa 17
tel. 32 219 61 94

Kompleks Sportowy Paprocany

Tychy, ul. Sikorskiego 110
tel. 32 329 62 69

Wkrótce na Paprocanach:

Zobacz też
Dzika plaża

Popularne miejsce wypoczynku wielu tyszan. Na terenie ośrodka znajduje się plaża z kąpieliskiem strzeżonym, wypożyczalnia sprzętu pływającego, wypożyczalnia rowerów, boiska do gry, place zabaw dla dzieci oraz mały wodny plac zabaw. Przy południowej bramie miejsce dla siebie znalazł Park Linowy.

Ośrodek czynny jest od świtu do zmierzchu. Wstęp na teren ośrodka bezpłatny. Jako miejsce organizacji imprez szerzej znane dzięki Festiwalowi imienia Ryśka Riedla. Po rewitalizacji festiwal emigrował do Chorzowa a ośrodek zamienił się w park z kąpieliskiem i atrakcjami dla dzieci.

Jezioro Paprocańskie

Jezioro Paprocańskie, położone w południowo – zachodniej części miasta, jest zbiornikiem sztucznym powstałym w wyrobisku stworzonym dla dawnej Huty Paprockiej. Powierzchnia jeziora wynosi 130 ha (w najlepszych jego latach 250 ha) a średnia głębokość około 190 cm. Jezioro i jego okolice posiadają bardzo bogatą szatę rośliną, występują tu również okazy prawnie chronione (np. rosiczka).

Zbiornik jest zasilany głównie wodą deszczową spływającą z lasów i łąk. W 1985 roku z jeziora spuszczono wodę, zbiornik miał zostać oczyszczony i pogłębiony. Prace nie zostały ukończone i skończyło się na częściowym pogłębieniu, oczyszczeniu i uregulowaniu linii brzegowej. W 1990 roku zbiornik w pośpiechu został ponownie napełniony. Niestety praca poszła na marne, nie zadbano o wycięcie szuwarów i roślinności, które przez lata remontu porosły całe dno. Jeszcze przez kilka lat po zalaniu jezioro wyglądało jak łąka i już na samym początku zostało spłycone przez gnijące szczątki roślin.

Zarybianie głównie karpiem prowadzone przez tyskie koło PZW oraz zasilanie jeziora przez wodę spływającą z lasów i łąk spowodowały dalszą degradację jeziora, woda jest brudna, zamulona i mało przejrzysta a jezioro systematycznie zarasta. To wszystko, w połączeniu z niewielką głębokością zbiornika powoduje, że słabo natleniona i zanieczyszczona woda od wielu lat była tylko warunkowo dopuszczana do kąpieli. Okresami zbiornik pokrywa się zielenicami, sinicami i co gorsza śniętymi rybami. Obecnie z powodu zakwitu sinic kąpielisko od kilku lat jest nieczynne.

Otoczenie Paprocan jest systematycznie zagospodarowywane, powstają parkingi, powstała promenada. Prace trwają również po zachodniej stronie jeziora, gdzie powstało miejsce do organizacji imprez, małe plaże, droga rowerowa i prawie 100 nowych miejsc parkingowych.

 

Ośrodek Wypoczynkowy Paprocany

Ośrodek Wypoczynkowy Paprocany
ul. Parkowa 17
tel. 32 219 61 94
Ośrodek Wypoczynkowy w Paprocanach czynny jest od świtu do zmierzchu. Wstęp bezpłatny. W czasie sezonu letniego nad bezpieczeństwem wypoczywających czuwają ratownicy oraz policja z tutejszego posterunku. Od roku 2011 zbiornik jest zgłoszony jako miejsce wykorzystywane do kąpieli. Niestety, od kilku sezonów z powodu zakwitu sinic kąpielisko jest nieczynne.

Na terenie ośrodka znajdują się: ponad 100 metrowa plaża strzeżona, boiska do gry w siatkówkę, piłkę nożną i koszykówkę oraz asfaltowy kort do tenisa ziemnego. Dzięki wyremontowanym i uporządkowanym alejkom, jest częstym miejscem spacerów mieszkańców. W 2010 roku powstał tu plac zabaw dla dzieci, okazały statek (długości 20m i szerokości 13m) rzeczywiście cieszy nie tylko dzieci ale i na dorosłych robi wrażenie. Miasto wydało na niego 600 tys zł. W rym samym roku wykonano pomost spacerowy przebiegający wzdłuż plaży strzeżonej co z pewnością uatrakcyjni kąpielisko.

Pod koniec sezonu w 2011 roku otwarto wodny plac zabaw, koszt inwestycji wyniósł około 1,7 mln zł.  Powstały też nowe natryski i przebieralnie,  przebudowano i odnowiono znajdujące się przy południowym wejściu toalety. Obok Ośrodka Wypoczynkowego znajduje się bar plażowy oraz Ośrodek Sportowy z boiskiem do piłki nożnej, kortami tenisowymi i siłownią.

Niestety inwestycje skupiają się w większości na otoczeniu jeziora, woda w zbiorniku często nie nadaje się do kąpieli a nawet jak się nadaje jej niska przejrzystość zniechęca do kąpieli.

Wodny Plac Zabaw dla dzieci

Czynny od czerwca do sierpnia codziennie w godzinach od 10:00 – 18:00.

Wstęp darmowy.

Park Linowy Paprocany

Czynny od maja. Park zlokalizowany jest w lesie obok południowej bramy Ośrodka Wypoczynkowego w Paprocanach. Jedynym wymogiem aby skorzystać z atrakcji jest minimum 120 cm wzrostu i minimalna sprawność fizyczna.

Park oferuje 6 tras o łącznej długości przekraczającej 1200 m. Przygotowano bardzo atrakcyjne przeszkody i wiele niespodzianek gwarantujących doskonałą zabawę. Przeciąganie i toczenie beczek, skoki na linach, deskorolki, bardzo długie tyrolki i wiele, wiele innych atrakcji.

Cennik

Godziny otwarcia w wakacje:

 • poniedziałek – piątek
  od 12.00 do 19.00
 • sobota – niedziela
  od 11.00 do 19.00

Godziny otwarcia we wrześniu:

 • poniedziałek – piątek
  od 15.00 do 19.00
 • sobota – niedziela
  od 11.00 do 19.00

Dzieci i młodzież (do 15 roku życia)

 • przejście jednej trasy……………….. 18 zł
 • przejście dwóch tras…………………. 32 zł
 • przejście trzech tras……………………47 zł
 • przejście czterech tras………………..62 zł
 • przejście pięciu tras……………………65 zł
 • przejście trasy Extreme* …………..40 zł

Dorośli i młodzież (pow. 15 roku życia)

 • przejście jednej trasy………………… 22 zł
 • przejście dwóch tras…………………… 40 zł
 • przejście trzech tras…………………… 58 zł
 • przejście czterech tras……………….. 75 zł
 • przejście pięciu tras…………………… 80 zł
 • przejście trasy Extreme* ………….. 50zł

Przejście trasy z instruktorem……..20 zł + cena biletu
Rabat na przejście kilku tras nie dotyczy trasy Extreme.

Wypożyczalnia sprzętu pływającego w OW Paprocany

Wypożyczalnia jest czynna od wtorku do niedzieli w godzinach 10:00-18:00.

Wypożyczenie sprzętu pływającego:

 • rower wodny 2-osobowy – 12,00 zł / godz.
 • rower wodny 4-osobowy – 15,00 zł / godz.
 • kajak – 10,00 zł / godz.
 • rower wodny 2-osobowy „3+ Liczna Rodzina” – 6,00 zł / godz.
 • rower wodny 4-osobowy „3+ Liczna Rodzina” – 7,50 zł / godz.
 • kajak „3+ Liczna Rodzina” – 5,00 zł / godz.

W przypadku niesprzyjających warunków atmosferycznych wypożyczalnia nieczynna.

Wypożyczalnia rowerów

Kompleks Sportowy Paprocany (ul. Sikorskiego 110)

Czynna od 1 kwietnia do 31 października, od wtorku do niedzieli w godzinach od 10:00 – 19:00.

Cennik

 • Rower dla dorosłych – 6 zł/h, 40 zł/dzień
 • Rower dla dzieci (do 16 roku życia) – 4 zł/h, 30 zł/dzień

Rowery może wypożyczyć tylko osoba, która ukończyła 18 lat i posiada ważny dokument tożsamości ze zdjęciem. Zwrot roweru musi nastąpić najpóźniej 15 minut przed zamknięciem, czyli do godz. 18:45.

Kompleks Sportowy Paprocany

Kompleks Sportowy Paprocany
ul. Sikorskiego 110
tel. 32 329 62 69

Kompleks Sportowy Paprocany wyposażony jest w zespół boisk z przeznaczeniem na różnego rodzaju dyscypliny sportowe. Na boisku głównym swoje mecze rozgrywa drużyna OKS Zet Tychy.

– boisko główne do piłki nożnej z nawierzchnią z trawy naturalnej o wymiarach 96x62m, oświetlone, z trybuną dla widzów na 420 miejsc siedzących
– boisko do piłki lub siatkówki plażowej wysypane piaskiem na powierzchni 28mx20m z oświetleniem
– boisko wielofunkcyjne o wymiarach 30x33m z nawierzchnią ze sztucznej trawy
– dwa korty tenisowe z oświetleniem, o nawierzchni ze sztucznej trawy (korty czynne do godz. 22)
– siłownia ogólnodostępna (czynna w godz. 7-22)

Obiekt posiada pełne zaplecze sanitarne. Obiekt MOSiR.

Cennik
– wynajęcie płyty głównej – 300 zł/h
– korty tenisowe – 13 zł/h
– korty tenisowe z oświetleniem 18 zł/h
– siłownia – 5zł/h
– szatnia – 20 zł/h
– salka klubowa – 15zł/h

REKLAMA

Wydarzenia na Paprocanach

20.01 (czwartek)
godz. 16:15

Ośrodek Wypoczynkowy Paprocany

21.01 (piątek)
godz. 15:00

Ośrodek Wypoczynkowy Paprocany

22.01 (sobota)
godz. 08:00

Ośrodek Wypoczynkowy Paprocany

23.01 (niedziela)
godz. 08:00

Ośrodek Wypoczynkowy Paprocany

27.01 (czwartek)
godz. 16:15

Ośrodek Wypoczynkowy Paprocany

28.01 (piątek)
godz. 15:00

Ośrodek Wypoczynkowy Paprocany

29.01 (sobota)
godz. 08:00

Ośrodek Wypoczynkowy Paprocany

30.01 (niedziela)
godz. 08:00

Ośrodek Wypoczynkowy Paprocany

Więcej wydarzeń:  OW Paprocany Dzika Plaża KS Paprocany

Więcej aktualności z Paprocan

Jutro otwarcie lodowisk sezonowych

3 grudnia , 2021 Już jutro (4 grudnia) MOSiR Tychy otworzy lodowiska sezonowe. W tym roku uruchomione zostaną tylko dwa tego typu obiekty, przy ulicy Brzozowej i na Paprocanach.   Nie będzie...

Tyski Bieg Świętojański

13 sierpnia , 2021 W sobotę, 14 sierpnia w Paprocanach odbędzie się Tyski Bieg Świętojański. Biuro zawodów, start i meta usytuowane będą na terenie „Dzikiej Plaży” przy pubie. W ramach Biegu...

Plany zabudowy dzikiej plaży?

29 lipca , 2021 Rozstrzygnięto konkurs studencki na opracowanie koncepcji przestrzenno-architektonicznej zagospodarowania Dzikiej Plaży na Paprocanach w Tychach. Jury w składzie Hanna Skoczylas (z-ca...