Mistrzostwa Świata Dywizji IB: Polacy awansowali na zaplecze Elity! Hokej

Mistrzostwa Świata Dywizji IB: Polacy awansowali na zaplecze Elity!

Biało-Czerwoni pokonali Japonię 2:0 i awansowali na zaplecze Elity. W decydującym boju znakomicie spisał się bramkarz John Murray, który bronił jak natchniony. Na Stadionie Zimowym w Tychach reprezentacja Polski wygrała wszystkie cztery mecze 2022 IIHF Mistrzostw Świata w Hokeju na Lodzie Dywizji IB.

W pierwszej tercji trwała zacięta walka. Japończycy próbowali wykorzystać grę w przewadze, kiedy na ławce kar siedzieli Kamil Wałęga oraz następnie Alan Łyszczarczyk. Rywale strzelali na bramkę, ale John Murray, który w tym turnieju był w rewelacyjnej formie, znowu imponował.

Drugą tercję Polacy rozpoczęli bardzo dynamicznie. Pod bramką Japończyków aktywny był pierwszy atak: Komorski – Chmielewski – Łyszczarczyk. Dla Arona Chmielewskiego był to pierwszy mecz w turnieju. Napastnik przyjechał do Tychów z Czech, gdzie ze swoją drużyną klubową HC Ocelari Trinec po raz trzeci zdobył mistrzostwo. W 26. minucie gola strzelił Arkadiusz Kostek. Najpierw z dystansu uderzył Mateusz Bryk, bramkarz Yuta Narisawa obronił strzał, a Kostek dobił z bliska.

W trzeciej tercji gola strzelił Alan Łyszczarczyk. i reprezentacja Polski wygrała czwarty mecz w turnieju. Wcześniej we wtorek na inaugurację Polacy pokonali Estonię 3:0, w czwartek po bardzo zaciętym i emocjonującym meczu zwyciężyli z Ukrainą 3:2 po serii rzutów karnych, a w piątek nie dali szans Serbii – mecz zakończył się wynikiem 10:2.

Biało-Czerwoni awansowali na zaplecze Elity, czyli do Dywizji IA. Na tym poziomie rozgrywkowym Polska grała ostatnio w 2018 roku. W 2019 Biało-Czerwoni w Dywizji IB zajęli 2. miejsce, a w 2020 i 2021 roku Mistrzostwa Świata nie odbyły się ze względu na pandemię.

Polska – Japonia 2:0 (0:0, 1:0, 1:0)
1:0 (25:50) Kostek – Bryk – Łyszczarczyk
2:0 (58:24) Łyszczarczyk

Kary: 8 min – 6 min
Polska: Murray – Wajda (2), Kruczek; Komorski, Chmielewski, Łyszczarczyk (2) – Górny, Kostek; Zygmunt, Starzyński (2), Michalski – Ciura, Bryk; Paś, Dziubiński, Wałęga (2) – Jaśkiewicz, Bukowski, Gościński, Jeziorski. Trener: Kalaber.
Japonia: Narisawa (do 58:39) – Halliday, Denis; Hitosato, Nakajima, Hirano – Minoshima, Ishida; K. Otsu, Nakayashiki, Osawa – Y. Toko, Kimura (2); Miura, Furuhashi (2), K. Suzuki (2) – Kon, Y. Otsu; M. Suzuki, Irikura, Sato. Trener: Carriere.

Partnerami Mistrzostw Świata w Hokeju na Lodzie Dywizji IB są Województwo Śląskie, Ministerstwo Sportu i Turystyki, miasto Katowice, miasto Tychy, Hotele Diament.