Dzień Wolnej Sztuki w Muzeum Miejskim

Dzień Wolnej Sztuki w Muzeum Miejskim

REKLAMA

Data/Czas: 22/04/2017 15:00
Lokalizacja: Muzeum Miejskie - Stary Magistrat


W sobotę 22 kwietnia w muzeach i galeriach w całej Polsce realizowana będzie akcja Dzień Wolnej Sztuki. Muzeum Miejskie w Tychach bierze w niej udział już po raz trzeci. Ideą tej ogólnopolskiej akcji jest zachęcenie zwiedzających do pogłębionej refleksji nad dziełem. W czasie tegorocznej edycji Muzeum ponownie przybliży „eksponaty” nietypowe.

godz. 15.00 oprowadzanie kuratorskie w Muzeum Miejskim (Stary Magistrat – pl. Wolności 1)

Po wystawie Zofia Rydet Zapis socjologiczny 1978 – 1990. Wyimki: Śląsk i Podhale oprowadzi Wojciech Nowicki.

Pokazane na ekspozycji fotografie pochodzą z kolekcji Fundacji im. Zofii Rydet.
Zofia Rydet zaczęła tworzyć „Zapis socjologiczny” w roku 1978. Skończyła – nie z własnej woli, przeszkodził jej stan zdrowia – w roku 1990. Jej zamiarem było ukazanie człowieka we wnętrzu, chciała pokazać w jaki sposób ludzie odbijają się w zgromadzonych przez siebie przedmiotach.
Wystawa w Muzeum Miejskim w Tychach prezentuje wyimek, przeciwstawiający dwa bliskie regiony, Podhale i Śląsk: choć w obu przypadkach domy i mieszkania wypełniają święte obrazy, wszystko je poza tym różni. Śląsk jest poukładany i jasny, Podhale ciemne, przedwieczne.
W obu przypadkach – choć zdjęcia należą do szeroko rozumianej współczesności – obraz przedstawia coś zastanawiająco odległego: kraj, którego już nie ma.
Jeszcze jedno łączy te zdjęcia: ich artystyczna doskonałość, gęstość i formalna prostota. Bo „Zapis socjologiczny” to jedno z najciekawszych dokonań polskiej fotografii.

 

Więcej informacji na stronie:

Dzień Wolnej Sztuki w Muzeum Miejskim


Kategorie wydarzenia:

Wczytuję mapę...

Facebook Komentarz