Hokej play-off: Tyszanie z „nożem na gardle” [foto]Sport

Hokej play-off: Tyszanie z „nożem na gardle” [foto]

Hokeiści GKS-u Tychy nie wykorzystali atutu własnego lodowiska, przegrywając z Automatyką Gdańsk 1:2. Dzisiejsze spotkanie było piątym w ćwierćfinałowej serii play-off, po którym gdańszczanie objęli prowadzenie 3-2. Do półfinałów awansuje drużyna, która wygra cztery spotkania, kolejny mecz zostanie rozegrany w niedzielę, 3 marca w Gdańsku.

Od pierwszych sekund tyszanie starali się przejąć inicjatywę, rezultaty przyszły szybko w postaci soczystego strzału Radosława Galanta spod linii niebieskiej, po którym GKS objął prowadzenie 1:0. Wysoki pressing, szybkie tempo gry – to w grze trójkolorowych mogło się podobać. Z czasem tyszanie spuścili nieco z tonu, a gra w przewadze wyglądała już bardzo przeciętnie. Gra z przewagą o jednego zawodnika więcej na tafli była efektem świetnego zachowania Jarosława Rzeszutki, który zdołał przedrzeć się pod bramkę Automatyki a jedynym sposobem na zatrzymanie, który wymyślił Szymon Marzec było sfaulowanie tyskiego środkowego (11 min). Niedługo potem, w 14 minucie emocje na trybunach podkręcili sędziowie, którzy za faul na Filipie Pesta odesłali Gleba Kliemenko do szatni (kara 5 min za rzucenie na bandę + automatycznie kara meczu za niesportowe zachowanie). Okres gry w osłabieniu tyszanie solidnie przepracowali: z kontrami wyszli m.in. Cichy ze Szczechurą (16 min) czy Galant z Witeckim (18 min).

W drugiej tercji więcej działo się pod bramką GKS-u Tychy. John Murray uwijał się między słupkami, starając się wyłapać wszystkie krążki, te latające nad poprzeczką, obok słupków czy też puszczone po lodzie. W 26 minucie trener GKS-u Andrej Gusow wziął czas ale widać było, że brak Klimenki i przemeblowanie ataków nie wpłynęły korzystnie na jego podopiecznych. Mniej więcej od przerwy na czyszczenie lodu (32 minuta) miejscowi odzyskali werwę, bliscy podwyższenia prowadzenia byli m.in. Tomasz Sykora, który gumę posłał ponad bramką (35 min) czy czwarty atak GKS-u Jeziorski – Galant – Witecki (37 min). Tyszanie nie zachowali jednak czujności do końca, na 30 sekund przerwą na 1:1 wyrównał Konstantin Tesliukevich.

Po zmianie stron gra zaczęła się od nowa, stało się jasne że drużyna, która pierwsza strzeli gola wygra to spotkanie. Przyjezdni stanęli przed szansą na objęcie prowadzenie w 44 minucie, kiedy na ławkę kar udał się Michael Kolarz. Wynik zmienił się jednak dopiero kilka minut później, po bramce Mateusza Danieluka. Tyszanie mieli szanse na wyrównanie w samej końcówce spotkania, najpierw z bramki zjechał Murray a potem jeszcze kare otrzymał Yan Krasovsky wiec gospodarze mecz kończyli grając w 6 na 4. Niestety, te 32 sekundy to było za mało aby doprowadzić do wyrównania.

GKS Tychy – MH Automatyka Gdańsk 1:2 (1:0, 0:1, 0:1)

1:0 (02:41) Galant – Witecki – Pociecha
1:1 (39:30) Tesliukevich – Vitek – Steber
1:2 (52:03) Danieluk – Lehmann – Rompkowski

Kary: 27 min – 4 min
GKS Tychy: Murray (do 58:55); Pociecha – Ciura, Sykora – Komorski – Mikhnov; Górny – Bryk, Gościński – Rzeszutko – Bagiński; Kotlorz – Yeronau, Klimenko (5 za rzucenie na bandę + 20 kara meczu) – Cichy – Szczechura; Kolarz (2) – Kogut, Jeziorski – Galant – Witecki. Trener: Andrei Gusow.
MH Automatyka Gdańsk: Cunik – Maly, Steber – Polodna – Cichy; Tesliukeich – Krasovsky (2), Yelakov – Rozhkov – Golovin; Pastryk – Lehmann, Danieluk – Rompkowski – Marzec (2); Lesniak – Smal, Stasiewicz – Pesta – Samiusienko. Trener: Marek Ziętara.

Terminarz 1 rundy play-off
GKS Tychy – MH Automatyka Gdańsk – stan rywalizacji 2-3

16.02.2019 (sobota, godz. 17:00) GKS Tychy – MH Automatyka Gdańsk 5:0 (1:0, 2:0, 2:0)
19.02.2019 (wtorek, godz. 18:30) MH Automatyka Gdańsk – GKS Tychy 5:2 (2:0, 1:0, 2:2)
22.02.2019 (piątek, godz. 18:00) GKS Tychy – MH Automatyka Gdańsk 1:3 (0:2, 0:1, 1:0)
25.02.2019 (poniedziałek, godz. 18:30) MH Automatyka Gdańsk – GKS Tychy 4:8 (1:3, 3:2, 0:3)
28.02.2019 (czwartek, godz. 18:00) GKS Tychy – MH Automatyka Gdańsk 1:2 (1:0, 0:1, 0:1)
03.03.2019 (niedziela, godz. 18:00) MH Automatyka Gdańsk – GKS Tychy
ew. 06.03.2019 GKS Tychy – MH Automatyka Gdańsk

Więcej zdjęć w galerii: Hokej play-off: GKS Tychy – MH Automatyka Gdańsk (2019.02.28) [galeria]