Hokej play-off: Zabójcza końcówka meczu. GKS już o krok od tytułu mistrza Polski [foto] Hokej

W piątym spotkaniu finałów Polskiej Hokej Ligi pomiędzy GKS-em Tychy a Comarch Cracovią zapachniało dogrywką. Do 57 minuty utrzymywał się remis 2:2, tyszanie pokazali jednak na co ich stać i w przeciągu trzech minut pozostałych do końca meczu zaaplikowali „Pasom” dwie bramki wygrywając spotkanie 4:2.

Dzisiejsze zwycięstwo znacznie przybliżyło GKS do tytułu Mistrza Polski, aby sięgnąć po trofeum tyszanie potrzebują jeszcze tylko jednej wygranej. Kolejne spotkanie odbędzie się w sobotę, 13 kwietnia w Krakowie.

W pierwszych kilku minutach więcej z gry miała Cracovia. Zawodnicy „Pasów” próbowali zaskoczyć Johna Murraya z dystansu – strzał Jezka z 5 minuty, od zachrystii oraz strzałami z bliska (8 min. – Tvrdon i Domogała). Na wiele pozwalała tyska defensywa. Tyszanie odgryźli się strzałami Klimenko oraz Gościńskiego, obaj uderzali w 9 minucie. Po przerwie technicznej, Murray zanotował kolejną dobrą interwencję broniąc strzał Vachovca oddany z paru metrów (podanie Bepierszcza zza bramki). Tyski golkiper nie zachował jednak czystego konta. W 18 minucie, po wrzutce Zygmunta, gumę z powietrza dobił Turtiainen dając Cracovii prowadzenie 1:0. Goście chcieli pójść za ciosem. W 19 minucie w sytuacji sam na sam ze Svecem Murray zrobił jednak użytek z kija, wybijając gumę tyski bramkarz nie dopuścił do podwyższenia prowadzenia przez przyjezdnych.

Początek drugiej odsłony to przewaga GKS-u, który mocno przycisnął Cracovię. Świetnej sytuacji nie wykorzystał Sykora ale już po kilku sekundach tyski skrzydłowy wyregulował celowniki, wykorzystując podanie Szczechury wzdłuż bramki. Sześć minut później Kruczek popełnił fatalny błąd we własnej tercji. Kapitan „Pasów” przy wyprowadzeniu krążka podał na kij Galanta a ten mierzonym strzałem pokonał krakowskiego golkipera. To na co tyszanie ciężko pracowali zniweczyła kara Klimenki, podczas której goście wyrównali na 2:2.

Trzecią tercję trójkolorowi rozpoczęli od gry w przewadze (kara Czarnaoka z końcówki drugiej odsłony) ale w przeciwieństwie do swoich rywali tyszanie nie wykorzystali gry w powerplay. Kolejne minuty to ostrożna gra obu zespołów, każdy popełniony błąd mógł się okazać brzemienny w skutkach. Jeden z takich błędów popełnił Jezek, który w 49 minucie za zahaczanie odesłany został do boksu kar. Niestety i tej przewagi GKS nie wykorzystał. Po przerwie technicznej, która wypadła późno bo dopiero w 55 minucie, tyszanie nieco żwawiej wzięli się do gry i na trzy minuty przed końcem spotkania wyszli na prowadzenie 3:2. W tym samym czasie Rudolf Rohacek poprosił o przysługujący czas a sędziowie zdecydowali się na obejrzenie zapisu wideo. Ostatecznie bramka została uznana. W ostatnich dwóch minutach meczu tyszanie zagrali bardzo odpowiedzialnie, przesuwając grę do tercji Cracovii nie pozwolili na zjechanie Koprivy do boksu, jakby tego było mało strzelili kolejnego gola, który przypieczętował zwycięstwo GKS-u Tychy.

GKS Tychy – Comarch Cracovia 4:2 (0:1, 2:1, 2:0)

Kary: 2 min – 6 min (0:0, 2:2, 0:4)
GKS Tychy: Murray; Pociecha – Ciura, Klimenko (2) – Komorski – Yafimenka; Górny – Bryk, Gościński – Rzeszutko – Mikhnov; Kolarz – Bizacki, Sykora – Cichy – Szczechura; Kogut – Yeronau, Jeziorski – Galant – Witecki. Trener: Andrei Gusow.
Comarch Cracovia: Kopriva (do 59:35); Kruczek – Czarnaok (2), Turtiainen – Kalinowski – D. Kapica; Jachym – Jezek (2), Svec – Domogała – Trvdon; Rompkowski – Noworyta, Csamango – Vachovec (2) – Bepierszcz; Gajor – Drzewiecki, Kamiński – Zygmunt – Bryniczka. Trener: Rudolf Rohacek.

Terminarz 3 rundy play-off

GKS Tychy – Comarch Cracovia – stan rywalizacji 3-2

02.04.2019 (wtorek, godz. 18:00) GKS Tychy – Comarch Cracovia 2:1 d. (0:1, 1:0, 0:0, d. 0:0, 0:0, 1:0)
04.04.2019 (czwartek, godz. 20:00) Comarch Cracovia – GKS Tychy 3:1 (2:1, 0:0, 1:0)
07.04.2019 (niedziela, godz. 18:15) GKS Tychy – Comarch Cracovia 3:5 (1:1, 1:3, 1:1)
09.04.2019 (wtorek, godz. 18:15) Comarch Cracovia – GKS Tychy 0:4 (0:1, 0:2, 0:1)
11.04.2019 (czwartek, godz. 18:15) GKS Tychy – Comarch Cracovia 4:2 (0:1, 2:1, 2:0)
13.04.2019 (sobota, godz. 20:30) Comarch Cracovia – GKS Tychy
ew. 16.04.2019 (wtorek, godz. 18:00) GKS Tychy – Comarch Cracovia

Więcej zdjęć w galerii: Hokej play-off: GKS Tychy – Comarch Cracovia (2019.04.11) [galeria]