REKLAMA

Trasy Rowerowe

REKLAMA
Trasy rowerowe

Trasy rowerowe

Mimo, że okolica i położenie Tychów sprzyjają wycieczkom rowerowym, Tychy nie należą do miast przyjaznych rowerzystom. W mieście jest kilka ścieżek rowerowych (podobno 45 km, ale według mnie liczba ta jest znacznie przesadzona).

Co rusz urzędnicy wpadają na wytyczenie ścieżek rowerowych, istniejących wyłącznie na papierze i ewentualnie na szybko znikających tablicach. Dzięki funduszom ekologicznym i unijnym mieliśmy już takie projekty, po których próżno szukać śladu. Pozostały po nich wydane przez miasto mapki fikcyjnych tras.

Ciężko za tym nadążyć i wskazać kogoś, kto wie którędy prowadzą obecnie miejskie szlaki rowerowe. Jeden ze szlaków jest pewny bo miasto nie ma na niego wpływu, jest to istniejący od dawna czerwony szlak rowerowy nr 1.

Czerwony szlak nr 1, ma za zadanie łączyć istniejące już i znajdujące się w fazie projektu trasy w poszczególnych miastach. Trasa ta prowadzi z Katowic przez Tychy i Kobiór do Pszczyny.

Powstałe szlaki zostały oznakowane, niestety oznakowanie nie było najlepsze i bardzo szybko zniknęło. Powstawały kolejne projekty, kolejne szlaki, efektów z tego nie ma zbyt wiele, może poza chaosem.

Osobiście nie polecam korzystania ze szlaków miejskich, nie są przygotowane do potrzeb rowerzystów. Jeżeli na trasie rowerowej istnieje droga rowerowa to jest to często biała linia wymalowana na chodniku lub stara rozkopana droga rowerowa, w najlepszym wypadku droga z kostki brukowej. Nie ma możliwości płynnego włączenia się do ruchu ulicznego gdy ścieżka się kończy lub zjazdu na nią gdy się zaczyna. Z reguły mamy szczęście gdy nie wprowadzi nas do ruchu pod prąd.

Drogi często są pokryte piaskiem lub zatarasowane parkującymi samochodami. Jakiś czas temu zaczęto przywracać, usunięte wcześniej, przejazdy rowerowe. Powoli sytuacja się poprawia, jednak stan dróg oraz ich wykonanie, sprawia że podróżowanie przez Tychy nie należy do przyjemności.

Oficjalne Miejskie Szlaki Rowerowe

Miały być ale chyba nie będzie. Zmieniają się za każdym razem gdy miasto ma pieniądze do wydania. Szkoda czasu na przerysowywanie fikcyjnych mapek a tym bardziej przejazd nimi i opisanie.

Trasa rowerowa nr 1

W przygotowaniu
Długość –

Trasa rowerowa nr 141

W przygotowaniu
Długość –

Trasa rowerowa nr 142

W przygotowaniu
Długość –

Trasa rowerowa nr 150

W przygotowaniu
Długość –

Uwaga! Trasy miejskie to czysta teoria, istnieją tylko na mapach i na tabliczkach informacyjnych. Stan dróg, ich ilość oraz fatalne rozwiązania komunikacyjne, w tym zlikwidowanie przejazdów dla rowerów, czynią podróż przez miasto niebezpieczną i męczącą. Zalecamy omijanie miasta!

Proponowane Nieoficjalne Trasy Rowerowe

Trasy są przedstawione w formie mapek tak dokładnych na ile pozwala ich format. Proponowane trasy są zaznaczone na pomarańczowo, podane odległości są podane mniej więcej, choć ilość cyferek po przecinku może świadczyć o czymś innym. Na mapkach starałem się zaznaczyć punkty charakterystyczne np. szlaki piesze, szlaki rowerowe, ciekawsze miejsca, miejsca odpoczynku. Niestety nie wszystkie byłem w stanie zapamiętać.

Trasa rowerowa 1

Żwaków – Wilkowyje – Dworzec PKP Tychy
Długość 12 km


Trasa rowerowa 2

Tychy – Mąkołowiec – Czułów – Szlaki na Lędziny i Murcki – Czułów – Tychy Browar Książęcy – Młyn Miejski
Długość 21 km


Trasa rowerowa 3

Murcki (kontynuacja trasy nr 2)
Długość 13 km


Trasa rowerowa 4

Lędziny (kontynuacja trasy nr 2)
Długość 25 km


Trasa rowerowa 5

Tychy – Żwaków – Gostyń – Wyry – Wilkowyje – Żwaków – Tychy
Długość 27 km


Trasa rowerowa 6

Tychy – Kobiór – Piasek – Pszczyna – Studzienice – Tychy
Długość 39-45 km


Trasa rowerowa 7

Tychy – Giszowiec – Ochojec – Kostuchna – Podlesie – Tychy
Długość 35-37 km

Tyskie drogi rowerowe

Trasy nigdy nie były wydane w formie papierowej. Nie prowadzę ich sprzedaży, wiec nie zadawajcie pytań o to gdzie i za ile można je kupić.

Część rozwiązań komunikacyjnych na mapach nie funkcjonuje. Komuś się nie podobało i na wytyczonych szlakach ustawiono zakazy wjazdu lub barierki. Nie będę zmieniał map bo MZUiM wtedy przesunie zakazy wjazdu. Taka zabawa nie ma sensu 🙁 Z reguły łatwo objechać zakazy skręcając wcześniej lub jadąc trochę dalej. Mapy mają charakter otwarty, obrazują położenie i możliwe drogi. Moje trasy to tylko propozycja, zachęcam wręcz do ich modyfikacji.

Niestety w najbliższym czasie nie będzie nowych tras z powodu braku czasu na ich rysowanie.