REKLAMA

STAN ZANIECZYSZCZENIA POWIETRZA W TYCHACH

REKLAMA
We wrześniu ruszyło 10 czujników badających jakość powietrza w Tychach. Niedawno dołączyły do nich kolejne. Stacje pomiarowe Airly mierzą dwa rodzaje zanieczyszczeń, pyłów PM10 i PM2,5. W Tychach pracuje też stacja Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska [stacja WIOŚ]. Stacja WIOŚ ma szerszy zakres pomiarów, dodatkowo podaje zanieczyszczenie dwutlenkiem siarki, dwutlenkiem azotu, tlenkami azotu i tlenkiem azotu.

Dla zainteresowanych czym oddychamy pomocne mogą być też prognozy Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska, możemy się z nich dowiedzieć o prognozowanym stanie powietrza. [PROGNOZA WIOŚ]

W Polsce normy dla pyłów drobnych PM10 są ustalone na trzech poziomach:
poziom dopuszczalny 50 µg/m3 (dobowy)
poziom informowania 200 µg/m3 (dobowy)
poziom alarmowy 300 µg/m3 (dobowy)
Poziom dopuszczalny – 50 µg/m3, mówi o tym, że jakość powietrza nie jest dobra, ale nie wywołuje ciężkich skutków dla ludzkiego zdrowia.
Poziom informowania - 200 µg/m3, oznacza, że jest źle i trzeba ograniczyć aktywności na powietrzu, bo norma przekroczona jest czterokrotnie.
Poziom alarmowy – 300 µg/m3, oznacza, że jest bardzo źle, norma przekroczona jest sześciokrotnie i należy bezwzględnie ograniczyć przebywanie na powietrzu, a najlepiej zostać w domu, szczególnie osoby chore.

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) ustaliła normy stężeń pyłu zawieszonego. Obecnie są to:
norma średniego dobowego stężenia pyłu PM10: 50 µg/m3
norma średniego rocznego stężenia pyłu PM10: 20 µg/m3
norma średniego dobowego stężenia pyłu PM2,5: 25 µg/m3
norma średniego rocznego stężenia pyłu PM2,5: 10 µg/m3



STACJE POMIAROWE



Pełna mapa ze stacjami pomiarowymi znajduje się na stronie airly.eu.

Na stronie Google Play jest również dostępna aplikacja na Androida umożliwiająca śledzenie jakości powietrza w czasie rzeczywistym, dodawanie wybranych lokalizacji do ulubionych (np. dom, praca, przedszkole), obserwowanie zmian w przeciągu 24 ostatnich godzin dzięki animacji.

Komunikaty

REKLAMA